Aktuality

 

Film Neslyšící syn

 

Dne 12.3. 2018 se konala akce v Lucerně, filmová projekce Neslyšící syn. Na tuto akci byli vybraní tři studenti. Protože se jedná o film o neslyšícím chlapci ze slyšící rodiny, do kina šli kluci.

            Jak akce probíhala? Prvně jsme se v kině posadili v kině Lucerna se školou v Ječné. Následovala projekce filmu. Bylo to o životě jednoho holandského neslyšícího kluka, který se jmenuje Tobias. Bylo to o tom, jak Tobias komunikoval se svojí rodinou, jak se učil komunikovat, jaké to bylo ve škole, jaký je jeho život s neslyšícími kamarády. Film skončil a přišlo veliké překvapení. Na pódium se před nás postavil živý Tobias – hlavní protagonista filmu a v rohu promítacího sálu stál jeho otec – režisér, který film o Tobiasovi natočil. Měli jsme také možnost se Tobiase na něco zeptat.

            Ale jak jsme s ním komunikovali, když je z cizinec z Holandska? Tobias používal mezinárodní znakový systém, jedna neslyšící tlumočnice překládala z mezinárodního znakového systému do českého znakového jazyka a druhá slyšící tlumočnice z českého znakového jazyka do mluvené češtiny. Akce se zúčastnily i slyšící školy. Když skončila diskuze s Tobiasem, mohli jsme se s ním vyfotit.

            O patro níž byla kavárna, kde jsme si po filmu s paní učitelkou povídali o Tobiasovi a vůbec o všem, co nás zajímalo. Povídání jsme zapíjeli horkou čokoládou nebo kávou.

            Shlédnutí tohoto filmu pro neslyšící a vůbec všechny sluchově postižené studenty bylo velmi inspirativní. Je důležité, aby se nestyděli říct, co potřebují a bojovali za své potřeby. Mně osobně se líbilo, jaké má Tobias názory a také to, že hodně cestuje. Jeho život není vůbec nudný!

 

Text: Tomáš Homolka (2. ročník)

 

Přednáška DENTÁLNÍ HYGIENA - 15.3.2018 čtvrtek

Studenti střední školy a několik žáků základní školy se zúčastnili přednášky o zubní hygieně a elektrických zubních kartáčcích Philips, kterou vedly dvě profesionální hygienistky. Dozvěděli jsme se hodně o správném čištění zubů ale i o zubním plaku i kazu. Zuby si nestačí čistit způsobem šuch sem šuch tam. Hezky pomalu v kroužcích a nezapomínejte na dáseň. Zubní kaz není hned černá díra, ale začíná bílou skvrnou. Zubní kámen nevznikne bez zubního plaku. Na čistém zubu kaz nevznikne! Přednáška byla přínosná a zajímavá, mohli jsme si vyzkoušet jak manuální tak elektrické čištění zubů a hlavně jak správně postupovat.

Text: Táňa Vejdovská

 

PREZENTACE STUDIJNÍHO OBORU ČEŠTINA V KOMUNIKACI NESLYŠÍCÍCH

 

Dne 21. 2. 2018 proběhla pro maturanty prezentace studijního oboru Čeština v komunikaci neslyšících na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Obor nám představil Bc. Milan Fritz, který zároveň absolvoval studijní obor Zubní technik na naší střední škole. Bc. Fritz nám ukázal různé studijní materiály pro studium Čeština v komunikaci neslyšících (ČNES). Dále jsme byli informováni o tom, že ČNES nabízí pro maturanty přípravný kurz před přijímacím řízením, kde se uchazeči o studium dozví základní informace o kultuře, historii a jazycích neslyšících a další know-how související s komunitou neslyšících. 
 

Text: David Jorda

Korektura: Fedor Krajčík

 

 

 

 

 

 

ÚSTECKÝ DENT

Naši zástupci Radim Hartoš a Aleš Červinka reprezentovali naší školu ve dvoudenní mezinárodní soutěži zubních techniků. 27 vybraných studentů ze středních škol v Čechách a v Německu soutěžilo v modelaci a kresbě postranních zubů. Dle slov poroty bylo velmi těžké určit pořadí, výtvory soutěžících se lišily pouze v detailech spatřitelných pouze cvičenému oku. Všichni soutěžící by dle nezávislých porotců mohli být okamžitě přijati do laboratorních stomatologických praxí. Studenty doprovázela pí učitelka Krajčíková Kalců a tlumočnice Barbora Gardelková. 

Fotogalerie zde. 

Text: Fedor Krajčík

 

PREZENTACE STUDIJNÍCH MOŽNOSTÍ PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ NA MU V BRNĚ

8. 1. 2018 se konala pro naše čtvrťáky prezentace o možnostech studia na Masarykově univerzitě v Brně. Středisko Teiresiás, které poskytuje služby studentům se speciálními vzdělávacími potřebami, přijeli představit dva tamní pracovníci, Dr. Zvonek a Mgr. Sklenák. Seznámili naše studenty s možnostmi, které sluchově postižení studenti na tamní univerzitě mají. Tak jsme se dozvěděli, že mají například po dobu studia k dispozici ve výuce tlumočníka českého znakového jazyka, přepisovatele mluveného jazyka, tablety. Dále středisko zajišťuje individuální výuku pro případy, kdy studenti se sluchovým postižením potřebují individuální konzultace s vyučujícími. 

Fotogalerie zde. 

Text: David Jorda

Korektura: Fedor Krajčík

 

Šachový turnaj na naší škole

Ve středu 18. 10. 2017 proběhl na naší škole šachový turnaj, kterého se zúčastnilo 7 hráčů. Čestným hostem byl František Výmola, praprasynovec prof. MUDr. Karla Výmoly, zakladatele naší školy. Hrál se opět bleskový šach s tempem 5 minut na partii a to systémem každý s každým dvě partie. Za necelé tři hodiny bylo rozhodnuto:

 

1. Tibor Kálig (skóre 12:0),

2. Petr Pánek (10:2),

3. Martin Najman (8:4),

4. Jiřina Brabcová (6:6),

5. Jan Kop (3:9),

6. František Výmola (2:10),

7. Vladimír Borkovec (1:11)

 

Další turnaj uspořádáme opět na konci listopadu.

 

Text: Petr Pánek

Foto: Vladimír Borkovec

 

 

Setkání tlumočníků 2017

Jako každý rok, tak i letos v sobotu 14. 10. 2017 proběhlo pracovní setkání tlumočníků ČZJ. Po prvních čtyřech ročnících konaných v naší škole se tentokrát tlumočníci sešli v prostorách VOŠ Jabok v Praze 2. Mezi 56 tlumočníky z celé republiky byli také tlumočníci naší střední školy.

 

Šachový turnaj v Radlicích

V úterý 22. srpna od 15 hodin se za pěkného počasí hrál venku ve škole pro neslyšící v pražských Radlicích další šachový turnaj. Tentokrát se jej zúčastnilo deset hráčů. Hrál se bleskový šach s tempem pouze 5 minut na partii. Každý s každým dvě partie - bílými a černými.
 
Zde je výsledná tabulka:
 

1. Jaroslav Schmid  (skóre 41:0)

2. Tibor Kalig  (37:10)

3. Petr Pánek  (29:17)

4. Miloslav Pánek  (26:22)

5. Šimon Sedláček  (24:20)

6. Martin Najman  (22:22)

7. Jiřina Brabcová  (17:26)

8. Jan Kop  (17:30)

9. Vladimír Mesner  (11:34)

10. Jan Andrejsek  (2:46)

 

Nejstarší hráč: Miloslav Pánek (73 roků)

Nejmladší hráč: Jan Andrejsek (36 let)

Nejvzdálenější účastník: Jiřina Brabcová z Jablonce nad Nisou

 

Popřáli jsme také Jaroslavu Schmidovi - v červenci se stal ve švédském Lundu vicemistrem Evropy v šachu neslyšících, v kategorii senioři.

 

Příští šachový turnaj se ve škole uskuteční opět na podzim.
 
Text: Petr Pánek
Foto: Martin Najman

 

 

Turistický kurz SŠ na Petrášce v Krkonoších

První týden v září 2017 jsme byli na turistickém kurzu na chalupě Petráška v Krkonoších. Popíši velmi stručně v pár bodech, jak jsme se tam měli...

 • vyšli jsme od autobusu ve Špindlu s batohy černou sjezdovku na Pláně a došli 3 km do chalupy (slabší povahy vyjely lanovkou jednu jízdu za 250,-!)
 • těch pravidel, co jsme si odříkali a podepsali, aby byl zákonodárce spokojen!
 • hned druhý den jsme vyprovodili jednoho maroda na cestu domů
 • hráli jsme seznamovací a adaptační hry, které jsme nehodnotili a neurčovali nejlepšího a nejhoršího
 • sbírali jsme litry borůvek a pekli koláče takřka večer co večer
 • sbírali jsme houby a po dva večery jsme si na smaženicích pochutnávali
 • sami jsme si z dovezených potravin vařili a připravili 5 jídel denně
 • topili jsme si vlastnoručně naštípaným dřívím v kamnech ve sprše, abychom měli teplou vodu, ale i v peci na koláč, pod plotnou na vaření, v kamnech na pokojích a v sauně
 • patnáct studentů na Sněžku vystoupalo a slunce tam pozdravilo
 • těch sedm zbylých se s nimi, při jejich zpátečním sestupu, procházkou na hřebeny potkalo
 • už víme, kde je Luční bouda, Obří důl, město Karpacz i jak se řekne polsky ,dobrý den´, nebo co je to hořec
 • ten den jsme ušli 20 kilometrů!
 • ti, kdo byli nahoře na Hoře, ,vyprávěli´ o tom večer ,beze slov´ těm, kteří tam být nemohli
 • měnili jsme (zavírací špendlík) s lidmi v horách, až jsme vyměnili... Kupříkladu za kocourka, náplast, jehně jenže to jsme si neuměli chytit...), sluneční brýle, vázu, masovou pomazánku, příruční lékárničku, koňak Martell v láhvi, šálu, lipo bonbony, tyčinku snickers, lízátka atd. Peníze studenti odmítli... Že   s nimi prý není žádná legrace...!
 • malovali jsme svůj obraz, neřestmi a hříchy stižený, pokřivený, chřadnoucí a stárnoucí
 • vyprávěli jsme si pak Obraz Doriana Graye od Oscara Wildea
 • ve volných chvílích (fakt je někdo měl?!) jsme hráli ping-pong, stolní fotbálek, šachy, šest bere a jiné kartetní hry
 • zmokli jsme, a pak si vařili horký čaj na kamnech
 • slunili se hned při východu slunce
 • vařili si sami na kamnech polévky a teplá jídla
 • umývali nádobí
 • a vytřeli a zametli jsme po sobě celou chalupu...

Pojeďte příště s námi, jestli to taky chcete zažít! ;-)

Fotogalerie zde.  

Napsal: Fedor Krajčík 

 

Exkurze

   Ve středu 17. 5. 2017 jsme byli společně s prvním a druhým ročníkem a s paní učitelkou Hájkovou na exkurzi. Exkurze se jmenovala FFUK - Filozofická fakulta univerzity Karlovy v Praze.
   Když jsme šli dovnitř budovy, bylo zajímavé, jak to tam celé vypadalo. A abych byla upřímná, kdyby tam nebyl výtah, asi bych zabloudila. Ale naštěstí jsme nezabloudili, a to díky paní učitelce Hájkové, která kdysi studovala obor Čeština v komunikaci neslyšících. V Ústavu jazyků a komunikace neslyšících studovala také tlumočnice Bára Gardelková, kterou každý z Vás zná. Další, kdo v současnosti dokončuje studium na této fakultě, je paní učitelka Marie Basovníková.
   Byli jsme v místnosti, kde jsme seděli a poslouchali dvě paní. Jedna se jmenovala Andrea Hudáková, ředitelka Oboru a druhá paní byla koordinátorka Petra Slánská – Bímová. Vyprávěly nám, jak to na této vysoké škole funguje, jaké existují studijní obory, jaký je systém výuky atd. Tak jsem se dozvěděla, že na této vysoké škole pracuje "zatím" jediná neslyšící učitelka Radka Nováková. A abyste každý z Vás měl jasno, Čeština v komunikaci neslyšících je společné studium neslyšících, nedoslýchavých, ohluchlých a slyšících studentů. Vyučují a spolupracují tady neslyšící a slyšící pedagogové. Studenti na této vysoké škole v Ústavu jazyků a komunikace neslyšících mají při studiu k dispozici tlumočníky znakového jazyka. Vybrat si přitom mohou ze tří specializací: např. odborná specializace se zaměřuje na výzkum znakového jazyka, další dvě specializace jsou pedagogická a tlumočnická.
   Pro mě jako nedoslýchavou studentku, to bylo hodně zajímavé.
   Netušila jsem, že existují takové bohaté možnosti studia. A kdybyste měli zájem i Vy, určitě neváhejte a zkuste to! Budu nad tím přemýšlet i já.

 

Napsala Magdaléna Čadková (2. ročník)

 


 

Výstava Body the Exhibition

Dne 15. 5. 2017 jsme byli s naší třídou (1.ročník), s paní učitelkou Richterovou a s paní tlumočnicí Gabrielou Houdkovou na výstavě Body the Exhibition.

Je to výstava opravdových těl. Asiaté podepsali smlouvu, aby po jejich smrti mohla být jejich těla prozkoumána a zveřejněna na této výstavě. Výstava probíhala na výstavišti v Holešovicích a byla členěna do několika skupin: svaly, tepny, cévy a nervy. Celou dobu na výstavišti nás doprovázela medička z vysoké školy, která nám ukázala a popsala všechny orgány, svaly a kosti. Děkujeme tlumočnici Gábině Houdkové za to, že nám všechno detailně přetlumočila. Díky výstavě víme, že nejmenší kostí v lidském těle je ušní třmínek. Také jsme mohli vidět vývoj dítěte v břiše matky. Byly tam plody v různém stadiu vývoje, které byly uchovány v dózách. Každý lidský zárodek v dóze měl jiný věk (např.: 1.týden, 3.týden, 12.týden). Kromě toho jsme se také dozvěděli, jak si zjistíme, jestli máme rakovinu prsou nebo ne. Dnes jsme si užili pěkný den.

 

Napsala: Nikola Michalíková

 


 

Zpráva z letošního RunCzech juniorského maratonu

Naše škola letos uběhla maraton, tedy 42 km.! Jsem velmi pyšný na 10 statečných běžkyň a běžců, kteří svými 4,2 kilometry přispěli k této události! Děkuji vám za reprezentaci školy! Byli jste v letošním 6. ročníku RunCzech juniorského maratonu zatím jediný tým neslyšících v ČR, který se odvážil to uběhnout!

V Praze a Středočeském kraji běželo na 80 smíšených týmů z cca 45 škol. Naše družstvo DeafRun se umístilo na 74. místě časem 3:48ˇ54, což je o tři minuty pomalejší čas oproti loňskému startu, kdy jsme se zúčastnili poprvé. Výchozí podmínky všech škol ale nejsou srovnatelné. Např. my studenty nevybíráme do týmu z mnoha desítek sportovců, ale běží vlastně každý, kdo má chuť! Ano, naši studenti běží dobrovolně! Navíc, v každém týmu musí běžet alespoň 3 dívky. U nás jich běží šest!

Velmi děkuji i dvěma náhradnicím, které na poslední chvíli náš tým doplnily. A děkuji všem, kteří nám vyjádřili jakoukoli podporu. V chladném dni nás vaše energie na dálku hřála u srdcí...

Děkuji i organizátorům velmi pěkné akce pro školy. Účast týmů byla zdarma a ještě si každý odnesl tričko a čelenku...

Tak příště do třetice všeho dobrého! Vyhlašuji na rok 2018 souboj s časem 3:30!

 

Napsal: Fedor Krajčík

 


 

Turnaj tří škol a dvou sportů v Brně

 

Dobrý den,

tuto zprávu vytvářím velmi aktuálně, ve vlaku na cestě z Brna. Zúčastnili jsme se tam turnaje tří škol pro neslyšící ve smíšeném volejbalu a florbalu. Teď se unavení vracíme do Prahy.

Bývalo zvykem, že se podobné zápasy odehrávaly ve Valmezu proti Brnu. Nyní si to prohodili a brněnská škola pozvala ještě nás – pražskou školu z Radlic. O organizaci se postaral Marek Bednařík z brněnské školy.

Hrála smíšená družstva, zajímavě upravená. V šestkovém volejbalu mohli hrát maximálně tři kluci a minimálně tedy alespoň 3 holky. Florbal se hrál s minimálně dvěma dívkami, tedy brankář, dvě hráčky a dva hráči v poli.

Začínalo se volejbalem. Porazili jsme Valmez 2:0, potom i Brno 2:0 a Valmez hrál s Brnem 2:0. Volejbal jsme tedy vyhráli my se 4 body, druhý Valmez měl 2 a Brno 0 bodů. Po půlhodinové přestávce se pokračovalo florbalem. V prvním zápase jsme remizovali s Valašským Meziříčím 3:3. Potom jsme smetli Brno 11:4 a Valmez rozdrtil Brno 10:1. Na  1.-2. místě jsme se tedy umístili my a Valmez shodně s 5 body, i když oni měli lepší skóre, třetí Brno mělo nula bodů. Celkově jsme tedy vyhráli my. Jsme MISTŘI!

Jako hlavní cenu jsme vyhráli výborný dort upečený v brněnské kavárně neslyšících U Žambocha. Děkujeme hlavnímu organizátorovi Markovi Bednaříkovi za pěknou akci a těšíme se na setkání zase třeba za rok!

Na shledanou.

 

Zprávu vytvořil: Radim Hartoš, 3. ročník SŠ

Z ČZJ přeložil: F. K.

 

 


Velikonoční dvojzápas studentů SŠ proti zbytku školy

Dubnovou středu pátého od 5ti a čtvrtek šestého od 6ti byly sehrány za velmi příjemné atmosféry dva zápasy. Ženy z naší školy se utkaly ve volejbale indoor a muži ve fotbale outdoor.

Učitelky, které mají sportovního ducha a chtěly se pobavit se studenty z naší střední školy, bohužel nevytvořily svým počtem ani úplné družstvo. Proto jim středoškolačky, toužící po výhře, nasadily do týmu Pátou kolonu v podobě spoluhráček ve volejbale ne příliš kovaných… J Výsledkem byla prohra učitelek a spol. s výběrem SŠ 0:2 na sety. A putovní trofej se octla na rok v rukou studentek střední školy.

Teprve potom studentky milosrdně odvolaly svou Pátou kolonu a ve volejbale trojic dovolily svým učitelkám ochutnat také pocit vítězství nad sítí.

Hezký sportovní podvečer dokonce s několika diváky! Třeba přiláká za rok alespoň o 3 kolegyně více. A třeba získají od holek ze SŠ putovní trofej zase na rok pro sebe!

Dospělý mužský tým pro malou kopanou vznikl sestavou absolventa naší SŠ (dnes stále zubního technika), nedávného kolegy, stávajícího vychovatele i žáka ZŠ (přesto zůstal tým dospělým). J  Na malém hřišti se hrálo 4 proti 4em... Bylo na co koukat. Ve 40 minutách čisté hrací doby padlo 18 gólů, tedy každé 2,2 minuty gól!

Nebudu vás napínat, vyhráli a trofej na rok získali také středoškoláci! Ale i učitelé bavili přítomné divačky a diváky nádhernými góly, které padaly po každých 13,3 minutách. Už jste se dopočítali výsledku?

Přijďte se za rok také přidat. Zahraje si úplně každý…!

Napsal: Fedor Krajčík

 


Přípravný kurz před přijímacím řízením

V pátek 31. 3. 2017 přijeli uchazeči o studium na naší škole a zkoušeli si praktickou část přijímacího řízení. Byli pouze tři, ale zato jsme se jim s Andreou Krajčíkovou Kalců více věnovali.  Celkem byli šikovní. Chlapci trochu více. Dívka trochu zápasila s drátem. Tak uvidíme, jestli budou doma trénovat. Ke konci jsem odpovídal na různé dotazy o internátu, výletech, materiálech a podobně. Už teď se na nás těší a určitě přijdou 12. 4. 2017

Napsal: Jan Ošmyk

 

 


Ústecký den(T)

Dne 17. 1. 2017 se na zdravotnické škole v Ústí n/Labem konala celorepubliková soutěž v modelaci anatomického tvaru zubů ve vosku. Brzo ráno tedy vyrazili pan učitel Ošmyk, vybrané studentky Karolína Dohnalová a Veronika Šumanová, společně s tlumočníkem panem Krajčíkem směr Ústí. Po registraci začala soutěž malováním okluzní plošky moláru. Pak se už jen modelovalo. V 16.00 musely být práce odevzdány a nastala práce pro přítomné pedagogy a techniky z praxe. Hodnocení nebylo vůbec lehké, jelikož se práce lišily jen v malých detailech. Bylo přítomno 24 studentů ze všech dvanácti škol v ČR a to dalo zabrat. Po konečném sečtení bodů bylo následující den vyhlášeno pořadí. I když jsme se umístili na konci, nebyla to prohra, ale poznatek, že se dá ještě zlepšovat modelace ve výuce. Vždyť za rok se soutěž koná opět a my budeme u toho. Velké poděkování patří tamní škole za organizaci celé soutěže, občerstvení a večerní program. 
 
Napsal: Jan Ošmyk
 
 

Střední škola lyžovala ve Francii

Ve dnech 7.- 14. ledna 2017 probíhal pro naši střední školu lyžařský výcvikový kurz v Savojských Alpách. Krásné lyžařské středisko Vars se nachází ve výšce 1850 m. n. m. na pomezí Francie, Itálie a Švýcarska s pěkným výhledem na nejvyšší horu Alp Mont Blanc.

Původně 17 studentů si užívalo lyžování na 185 km sjezdovek a za takřka „katalogového“ počasí. Začátečníci využili vynikajících terénů a krásně se rozlyžovali. Pokročilí lyžaři se obohatili o nejnovější lyžařský styl – carving ve více jeho modifikacích (funcarving, freecarving aj.).

Lyžařské zájezdy do zahraničí mají i svůj důležitý sociální rozměr. Více než polovinu autobusu zaplnili rodiče, absolventi i neslyšící lyžaři z řad veřejnosti. Studenti se pohybují v cizojazyčném prostředí. Poznávají kulturní odlišnosti. A tak už vědí, že Francouzům plyne čas tak nějak pomaleji... Že ten megalibovej (pardon, ale tohle slovo je teď fakt IN…) kluk na sjezdovce se dá sbalit na pouhá dvě slova bon jour! A že když zavolá česká holka na četníka za volantem AJLAVJŮ, tak jí ještě s úsměvem zamává! :-) Někteří si z Francie přivezli nové jmenné znaky.

Celý týden jsme si sami vařili. A nezhubli jsme! Někdo i poprvé v životě myčku naplnil nádobím! :-)
No, a jestli chcete vědět, jak se za jízdy podlézá čtyřsedačka na výstupní stanici lanovky, nebo jak chutná sýr Beaufort vyrobený v sousedních savojských údolích, musíte se zeptat studentů...

Tak au revoír! A ať to netrvá zas čtyři roky, než někam vyrazíme…!

Text: Petr Pánek, Fedor Krajčík
Foto: Radim Hartoš, Fedor Krajčík

Fotogalerie

 


Exkurze - Doba Karla IV.

Dne 2. prosince 2016 jsme spolu se studenty 2. ročníku navštívili interaktivní výstavu KAREL IV.  – ŽIVOT OTCE VLASTI. Toto téma nebylo vybráno náhodně, letos je to právě 700 let od narození Karla IV. a právě dobu Karla IV. se učíme v literatuře.

Ze školy jsme se vydali metrem na Můstek, odtud na Staroměstské náměstí a po královské cestě přes Karlův most až na Malostranské náměstí. Naše kroky směřovaly do Valdštejnské ulice, kde sídlí Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Amose Komenského. Výstavou nás provázela milá paní průvodkyně. Mimo sál Karla IV. jsme se podívali do úplných začátků české pedagogiky, od Cyrila a Metoděje, přes dobu husitskou, J. A. Komenského, tereziánské školství, válečné školství až po éru komunismu. Studenti byli nadšeni, zasedli do lavic předválečné třídy a socialistické třídy, zkoušeli si psát brkem, jako dříve psali mniši. Dokonce si napsali každý své jméno hlaholicí, písmem, které vytvořil Cyril s Metodějem. Se studenty jsme se shodli na tom, že jsme tam nebyli naposledy, určitě se tam ještě podíváme. Paní průvodkyně nám předala pracovní listy, které si příště vezmeme s sebou a expozici si znovu prohlédneme a listy vypracujeme.  

Zapsala: Mgr. Pavla Bognerová

 


Děcka to je pecka, pojedeme do Německa

Tak to je vážně super! Byla jsem vybrána mezi 10 studentů, kteří pojedou 16. - 19. 10. na kurz keramických korunek v Německu!
Sraz byl v 10.30 ve vestibulu školy, samozřejmě všichni přišli pozdě. V 11.00 jsme již jeli minibusem směr Německo. Cesta trvala dlouhých 7 hodin, ale přeci jen jsme to zvládli.
Když už cesta konečně končila, čekalo nás milé překvapení. Celý pobyt jsme byli ubytováni v tříhvězdičkovém luxusním hotelu Residenz! Každé ráno nás čekal bohatý švédský stůl. Snídaně se vždy pořádala v nejvyšším patře, což se nám hodilo při zpáteční cestě, abychom se odkutáleli dolů.
 
Dále je k přečtení.
 
 

Přednáška o dentální hygieně na SŠ

Dne 22.9.2016 přišla dentální hygienistka Bc. Jana Smažíková se zdravotní sestřičkou Annou Skypalovou do naší školy přednášet o dentální hygieně pro studenty střední školy pro sluchově postižené a také pro žáky 9. a 10. třídy základní školy. Přednášela o tom, jak vznikne zubní kaz, když se zanedbává pravidelné čištění zubů, podrobně popsala anatomii zubu.
Zásluhou sponzorské firmy COLGATE každý účastník obdržel zubní kartáček a návod, jak si správně čis
tit zuby.
 
Na závěr přednášející ukázala, jak se správně čistí zuby. Doporučila přítomným, aby si každý večer v klidu sedli, vzali vhodný kartáček s malou hlavičkou se stejně dlouhými štětinami a vyčistili si zuby bez zubní pasty zhruba 10 minut.
 
Ještě jednou děkujeme přednášející Bc. Janě Smažíkovéslečně A. Skypalové a sponzorské firmě COLGATE za poskytnutí zubních kartáčků.
 
Zapsal: Mgr. David Jorda

AKTUALITY

Vánoční přání
18/12/2017

Škola Výmolova vám všem přeje krásné a klidné vánoční svátky a do nového roku 2018 hodně zdraví, štěstí a pohody. 

více
Návštěva SŠ v Brně
13/12/2017
více
Přednáška na pedagogické fakultě
07/12/2017

V pondělí 4. prosince 2017 přednášel Mgr. Tomáš Bogner na Pedagogické fakultě. 

více
VÍCE

SPONZOŘI

VÍCE